Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Mini skala, wielka praca - makieta z wyspy Ostrów

16.01.2018 |

Wyślij wiadomość |


Mini skala, wielka praca - makieta z wyspy Ostrów

W sezonie jesienno-zimowym tracimy naszych modelarzy z widoku. Tym razem "zabrała" ich nam z sporych wymiarów diorama, która znajdzie się na nowej wystawie o gospodarce morskiej Polski po II wojnie światowej w Spichlerzach na Ołowiance.

Mirosław Brucki, Marek Parczyński i Jan Koszczyński pracują obecnie nad makietą, która mierzy pięć metrów długości oraz dwa oraz pół metra szerokości i prezentuje teren Stoczni Gdańskiej, znajdujący się na wyspie Ostrów. To tam, w latach 50. ubiegłego wieku polscy inżynierowie wybudowali pochylnię do bocznego wodowania statków. W zbiorach NMM znajduje się model trawlera B-14, przekazany w 1962 roku przez Stocznię Gdańską, pochodzący ze stoczniowej makiety demonstrującej boczne wodowanie, która niestety uległa zniszczeniu. Przygotowywana makieta ma przypomnieć, jak wyglądała pionierska budowa statków na pochylni zrzutowej, czyli do wodowania bocznego, poczynając od prac spawalniczych w hali aż do momentu wodowania gotowego kadłuba statku.

Autorem projektu makiety jest Mirosław Brucki, konsultacje merytoryczne – dyrektor NMM, dr inż. Jerzy Litwin.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+