Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

"Łodzie w porcie" w naszej galerii

16.07.2014 |

Wyślij wiadomość |


Łodzie w porcie, Henryk Epstein

W sierpniu do galerii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafi nowy obraz, którego zakup został dofinansowany z Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Łodzie w porcie" to wyrazisty pejzaż autorstwa Henryka Epsteina, utrzymany w żywej, dynamicznej kolorystyce.

Henryk (Chaim) Epstein był polskim malarzem pochodzenia żydowskiego. Urodził się w Łodzi w 1892, a tworzył głównie we Francji. Z racji stylu oraz kręgu towarzyskiego, w którym się obracał, łączony jest z École de Paris.

Epstein rozpoczął naukę rysunku i malarstwa w łódzkiej szkole z nauką w jidysz prowadzonej przez Jakuba Kacenbogena. Krótko studiował w Monachium, a później w Paryżu w Académie de la Grande Chaumière. Po pierwszej wojnie światowej, Epstein związał się ze środowiskiem paryskich malarzy awangardowych z rotundy La Ruche ("Ul") na Montparnasse. W budynku tym mieściły się wówczas tanie pracownie wynajmowane głównie przez artystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Epstein zaprzyjaźnił się w tym czasie z Amadeo Modiglianim, Markiem Chagallem i Mauricem Utrillem.

Od roku 1921 Henryk Epstein wystawiał m.in. w Salonie Jesiennym i Salonie Niezależnych. Na przełomie lat 20. i 30. artysta spędzał sporo czasu w Bretanii, w okolicach urokliwych miejscowości Quiberon i Concarneau. Z upodobaniem malował tamtejszy krajobraz, ludzi i porty rybackie, a także martwe natury. Kilka lat później kupił farmę w Epérnon nad Loarą i przeniósł się z rodziną na stałe na wieś.

Dokładna data śmierci Henryka Epsteina nie jest znana. Wiadomo jedynie, że po wybuchu II wojny światowej ukrywał się w swoim gospodarstwie, ale 24 lutego 1944 r. został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu przejściowego w Drancy, a stamtąd do Auschwitz, gdzie go zamordowano.


Obraz "Łodzie w porcie" przedstawia fragment niewielkiej wioski rybackiej nad kanałem. Na pierwszym planie, przy jednej z wyciągniętych na brzeg łodzi widnieją postaci kobiety i mężczyzny z dzieckiem na ręku. Przy przeciwległym brzegu kanału znajdują się inne łodzie, a w głębi domy i kępy zieleni. Pejzaż zdominowany jest przez malownicze fałdy zawieszonych żagli. Charakterystyczna jest żywa, soczysta kolorystyka obrazu z przewagą tonów szafirowych i turkusowych, kontrastowo zestawionych ze zgaszonymi, ciepłymi żółcieniami i czerwienią. Towarzyszą jej śmiałe pociągnięcia pędzla, nadające całości niezwykle wyrazisty charakter, szczególny dla prac Epsteina.


Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


   

 


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+