Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

IX Spotkanie Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej - o sztuce i technice

14.06.2019 |

Wyślij wiadomość |


IX Spotkanie Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej - o sztuce i technice

13 czerwca 2019 roku w Ośrodku Kultury Morskiej rozpoczęło się IX Spotkanie Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej. Pierwszy z dwóch dni spotkania poświęcony był prezentacji doświadczeń muzealnych związanych z zarządzaniem statkami-muzeami oraz ich funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej oraz problematyce pomorskiego dziedzictwa sztuki inżynieryjnej.

Dyrektor Robert Domżał, witając gości spotkania podkreślił techniczny charakter oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego - Nasze muzeum to nie tylko Gdańsk i nie tylko wyspa Ołowianka, gdzie znajdują się Spichlerze i stoi statek-muzeum "Sołdek". To także Muzeum Rybołówstwa w Helu, "Dar Pomorza" w Gdyni, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. – podkreślił dr Robert Domżał, zapraszając gości do najmłodszego oddziału NMM, tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Prezes Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej i dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dr hab. Michał Woźniak, zaznaczył, że tegoroczna dziewiąta edycja Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej przypada dokładnie w trzecią rocznicę pierwszego spotkania, które miało miejsce w 2016 roku w Gliwicach.

Podczas spotkania przewijał się temat kontrastu między muzeami techniki i sztuki. Dyrektor Michał Woźniak podkreślił sztuczność tej dychotomii, odwołując się do wspólnego znaczenia obu tych określeń: - Między słowami sztuka i technika nie ma żadnej opozycji. Zarówno łacińskie "ars", jak i greckie "techne" oznaczały "umiejętność" bądź efekt pracy ludzkich rąk. Jeszcze w starożytności sztuka i technika w zasadzie tworzyły jedność – podkreślił dr Woźniak.

Po sesji referatów i wystąpień pierwszego dnia Forum, m.in. dr inż. Waldemara Affelta z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS o dziedzictwie Mostu Tczewskiego oraz dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasza Miegonia o pierwszym polskim okręcie podwodnym ORP "Sokół", uczestnicy spotkania udali się na oprowadzanie kuratorskie po statku-muzeum "Sołdek".


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+