Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Wi̱e̱dereröffnung am 30. Mai das Krantor, das Fishfangmuseum, das Weichselmuseum, das Zentrum zur Restaurierung von Bootswracksdas und das Museum des Frischen Haffs

Ten wpis jest archiwalny.

Forum Państw Morza Bałtyckiego – otwarcie i pierwszy dzień

28.11.2018 |

Wyślij wiadomość |


Forum Państw Morza Bałtyckiego – otwarcie i pierwszy dzień

Medalami Gloria Artis dla Dyrekcji NMM, gratulacjami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zaproszeniem do zwiedzania Gdańska rozpoczęło się dziś, 28 listopada 2018 r., międzynarodowe Forum Państw Morza Bałtyckiego pt. "Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego", zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Trzydniową konferencję otworzył sekretarz stanu w MKiDN, Jarosław Sellin. Minister Sellin, witając gości, podkreślił jak ważny jest fakt, że Forum, na które zostali zaproszeni specjaliści z całej Europy, odbywa się w Gdańsku – mieście, które od wieków łączy kultury i które od zawsze bierze czynny udział w dialogu państw Morza Bałtyckiego – jest bardzo znaczący.

To w Gdańsku oraz w Narodowym Muzeum Morskim mają miejsce ważne badania naukowe, prace innowacyjne i rozwojowe oraz transfer wiedzy, służący promocji i ochronie dziedzictwa Morza Bałtyckiego.

Minister Jarosław Sellin zaznaczył, że Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - również przez organizację nowej wystawy "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej". Patronat honorowy nad wystawą, której wernisaż odbędzie się 30 listopada, objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ważną częścią otwarcia Forum było wręczenie odznaczeń Gloria Artis – złotej dyrektorowi Narodowego Muzeum Morskiego, dr inż. Jerzemu Litwinowi oraz jego zastępcy ds. merytorycznych, pani Marii Dyrce. Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" to odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. "Wychował pokolenie muzealników, żeby teraz po latach pracy dla polskiej kultury, oddać stery Muzeum również swojemu wychowankowi", podkreślił minister Sellin. Dyrektor Litwin dziękując za tak piękne i ważne odznaczenie, życzył uczestnikom Forum udanych i owocnych obrad oraz miłego pobytu w Gdańsku oraz w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Pierwszy dzień Forum poświęcony jest w całości sprawom bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego krajów bałtyckich. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o współczesnych zagrożeniach dla dziedzictwa kulturowego, w tym np. współpracy międzynarodowej w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko podwodnemu dziedzictwu kulturowemu, o rabunkach stanowisk archeologicznych, a także o praktykach krajów bałtyckich w obszarze bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+