Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Forum Państw Morza Bałtyckiego – otwarcie i pierwszy dzień

28.11.2018 |

Wyślij wiadomość |


Forum Państw Morza Bałtyckiego – otwarcie i pierwszy dzień

Medalami Gloria Artis dla Dyrekcji NMM, gratulacjami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zaproszeniem do zwiedzania Gdańska rozpoczęło się dziś, 28 listopada 2018 r., międzynarodowe Forum Państw Morza Bałtyckiego pt. "Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego", zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Trzydniową konferencję otworzył sekretarz stanu w MKiDN, Jarosław Sellin. Minister Sellin, witając gości, podkreślił jak ważny jest fakt, że Forum, na które zostali zaproszeni specjaliści z całej Europy, odbywa się w Gdańsku – mieście, które od wieków łączy kultury i które od zawsze bierze czynny udział w dialogu państw Morza Bałtyckiego – jest bardzo znaczący.

To w Gdańsku oraz w Narodowym Muzeum Morskim mają miejsce ważne badania naukowe, prace innowacyjne i rozwojowe oraz transfer wiedzy, służący promocji i ochronie dziedzictwa Morza Bałtyckiego.

Minister Jarosław Sellin zaznaczył, że Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - również przez organizację nowej wystawy "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej". Patronat honorowy nad wystawą, której wernisaż odbędzie się 30 listopada, objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ważną częścią otwarcia Forum było wręczenie odznaczeń Gloria Artis – złotej dyrektorowi Narodowego Muzeum Morskiego, dr inż. Jerzemu Litwinowi oraz jego zastępcy ds. merytorycznych, pani Marii Dyrce. Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" to odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. "Wychował pokolenie muzealników, żeby teraz po latach pracy dla polskiej kultury, oddać stery Muzeum również swojemu wychowankowi", podkreślił minister Sellin. Dyrektor Litwin dziękując za tak piękne i ważne odznaczenie, życzył uczestnikom Forum udanych i owocnych obrad oraz miłego pobytu w Gdańsku oraz w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Pierwszy dzień Forum poświęcony jest w całości sprawom bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego krajów bałtyckich. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o współczesnych zagrożeniach dla dziedzictwa kulturowego, w tym np. współpracy międzynarodowej w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko podwodnemu dziedzictwu kulturowemu, o rabunkach stanowisk archeologicznych, a także o praktykach krajów bałtyckich w obszarze bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+