Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Żuraw zamknięty dla zwiedzających

Uprzejmie informujemy, że z powodu prowadzonych prac remontowych Żuraw pozostaje tymczasowo zamknięty dla zwiedzających.

Aktualności

Dziedzictwo kulturowe a zmiany klimatu. Forum w Oslo 28-30 września 2021

Dziedzictwo kulturowe a zmiany klimatu. Zapraszamy do udziału w VII forum Komitetu Dziedzictwa Regionu Morza Bałtyckiego (Baltic Region Heritage Commitee)

13.09.2021

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma zaszczyt zaprosić w imieniu organizatorów na konferencję „Cultural Heritage in a Changing Climate”, która odbędzie się w formule online w dniach 28-30 września 2021.


Szlakiem morskich smaków" Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 w Narodowym Muzeum Morskim

"Szlakiem morskich smaków". Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 w Narodowym Muzeum Morskim

13.09.2021

Smak - jeden z podstawowych zmysłów, dzięki któremu poznajemy otaczający nasz świat. Towarzyszy nam codziennie. Dzięki niemu możemy poznać kulturę danego regionu, powrócić na chwilę do przeszłości, tworzyć nowe wspomnienia i spędzać miłe chwile. Czy smak zawsze był tak istotny? Jakie smaki istniały dawniej i czy można ich doświadczyć na wystawie muzealnej? Odkryjecie to już 18 i 19 września podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.


Plakat

Pierwszy dzwonek na lekcje… muzealne!

08.09.2021

Przed nami nowy rok szkolny, który, mamy nadzieję, przyniesie wyłącznie dobre wieści i niemniej miłe niespodzianki. Wybierając tematy tegorocznej edycji lekcji muzealnych NMM, kierowaliśmy się zarówno tym, co dotychczas najbardziej interesowało uczestników naszych zajęć, jak i wiedzą, w którą Edukatorzy chcieliby wyposażyć młodych muzealnych gości.


Piotr Tymochowicz w pracowni

Plenery artystyczne "Impresje – niebieskie"

07.09.2021

Czy szum fal może być ukojeniem i wytchnieniem dla człowieka uwikłanego w stresującą pracę i problemy pandemiczne współczesnego świata? Czy potoczna „kropla wody” przywołuje na myśl nadzieję, czy raczej kojarzy się ze łzami i ubolewaniem nad dewastacją przyrody, której dokonuje człowiek? Polscy artyści wzięli udział w międzynarodowych plenerach artystycznych „Impresje – niebieskie” i na nowo zinterpretowali marynistyczne symbole.


I Noemi, lat 10 w kategorii plastycznej

Wyniki konkursu "Moja Wisła"

30.08.2021

Wisła, nazywana królową polskich rzek, niezmiennie zachwyca swą malowniczą przyrodą. Jednak najpiękniejsza jest w wyobraźni dzieci i młodzieży – z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu "Moja Wisła".


Wystawa jubileuszowa z okazji 85-lecia działalności Polskiego Rejestru Statków

85 lat historii Polskiego Rejestru Statków na "Darze Pomorza"

13.07.2021

Polski Rejestr Statków to jedyne polskie towarzystwo klasyfikacyjne, które prowadząc niezależną działalność rzeczoznawczą na rynku międzynarodowym i kierując się interesem publicznym, pomaga administracji państwowej, ubezpieczycielom i swoim klientom zapewnić bezpieczeństwo ludzi, obiektów pływających, lądowych, ładunków i środowiska naturalnego. Bogatą 85-letnią historię polskiego klasyfikatora już od 16 lipca będzie można poznać dzięki wystawie na pokładzie statku – muzeum "Dar Pomorza".


Rybacy Zalewu Wiślanego - ginący fach? Fotografie Grzegorza Klatki - plakat

Fotograficzny zapis znikającego świata. Wystawa "Rybacy Zalewu Wiślanego - ginący fach? Fotografie Grzegorza Klatki" w Kątach Rybackich

24.06.2021

Portrety ludzi zahartowanych surowością i nieprzewidywalnością morza; przenikanie się kolejnych pokoleń żyjących z łaskawości wód Zalewu Wiślanego; nieuchwytne krajobrazy, widoczne tylko dla tych, którym uda się zagłębić w świat bliski, lecz niemal zupełnie hermetyczny dla człowieka "z zewnątrz" – od 29 czerwca 2021 roku wyjątkowy dokument fotograficzny autorstwa Grzegorza Klatki będzie treścią nowej wystawy czasowej w Muzeum Zalewu Wiślanego.


"Bitwa pod Oliwą w 1627 roku" z cyklu: "Apoteoza Polski Morskiej" ("Polska na morzu wczoraj i dziś"), nie później niż 1935, olej, płótno. Zbiory NMM

Kolekcja dzieł Mariana Mokwy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

14.06.2021

Przedwojenny obraz, uważany dotąd za zaginiony, imponujące wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Wybrzeża – twórczość wybitnego polskiego marynisty, Mariana Mokwy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje w Spichlerzach na Ołowiance od 16 czerwca do 31 grudnia 2021 r. w ramach osiemnastej wystawy z cyklu "Polscy artyści o morzu".


plakat konkursu

„Żuraw – symbol Gdańska”- Konkurs artystyczny on-line

01.06.2021

Jak zachować obraz Gdańskiego Żurawia w czasie, gdy pozostaje zamknięty dla zwiedzających? Można go sobie… stworzyć! W Międzynarodowym Dniu Dziecka ogłaszamy konkurs artystyczny, w którym będziecie mogli uruchomić potęgę wyobraźni i wykreować Żurawia ze swoich marzeń.


Fragment dioramy z misami mosiężnymi pochodzącymi z wraku XVII-wiecznego żaglowca nazwanego Rudowcem, fot. Dariusz Kula Images

Wystawa czasowa "Do DNA" - sięgamy do skarbca Bałtyku

30.04.2021

Wydobyte z dna Morza Bałtyckiego, dotychczas anonimowe znaleziska, niemi świadkowie katastrof morskich, odkrywają swoje tajemnice w Spichlerzach na Ołowiance. Zapraszamy na wystawę czasową przygotowaną przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, zatytułowaną: "Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku".


Statek-muzeum "Sołdek" podczas cumowania do nabrzeża wyspy Ołowianki

"Sołdek" wrócił do swojego portu

22.12.2020

Lśniące główki nitów wzdłuż czarnych pasów kadłuba, biała jak śnieg sterówka. Ten pierwszy zbudowany w Polsce po II wojnie światowej rudowęglowiec, obecnie statek-muzeum, prezentuje się jakby przed chwilą został oddany do służby. W sobotę, 19 grudnia 2020 roku "Sołdek" w pełnej krasie wrócił z największego od 35 lat remontu przeprowadzonego w Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego S.A. i ponownie zacumował przy nabrzeżu wyspy Ołowianki.


Żuraw - oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Żuraw zyska nowy blask

10.12.2020

Gdański Żuraw – oddział Narodowego Muzeum Morskiego – jest niewątpliwą ikoną miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pomorza. W lutym przeprowadziliśmy z mieszkańcami konsultacje społeczne dotyczące jego remontu i modernizacji wnętrz. Natomiast dziś z radością informujemy, że na początku 2021 roku rozpoczniemy realizację projektu, dzięki któremu zabytkowy dźwig zyska nowy blask, zachowując jednocześnie swoją unikatowość i niepowtarzalny charakter oraz spełniając potrzeby lokalnej społeczności. Działania te będą możliwe dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w ramach funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Archiwum

Rezerwacje online

Wirtualny Skansen Wraków

Wirtualne Muzeum Morskie

Kolekcje NMM

Katalog biblioteki

Karta turysty - Visit Gdańsk

restauracja tawerna Ośrodek Kultury Morskiej Narodowe Muzeum Morskie Gdańsk

Partnerzy