Niepełnosprawni
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku od wielu lat podejmuje działania zmierzające do jak najpełniejszego otwarcia Muzeum dla osób niepełnosprawnych. Z dziewięciu oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego tylko trzy nie są dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. To oba nasze statki-muzea – "Sołdek" i "Dar Pomorza" (w tym drugim istnieje możliwość dostania się na pokład, jednak zwiedzanie statku na wózku jest bardzo mocno ograniczone) oraz Żuraw, którego konstrukcja uniemożliwia dostanie się na wyższe kondygnacje. W pozostałych, tj. Spichlerzach na Ołowiance, Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku, Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, Muzeum Rybołówstwa w Helu i Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich zniesione zostały wszelkie bariery architektoniczne.
NMM realizuje również różnorodne programy edukacyjne skierowane do osób niepełnosprawnych (lekcje, warsztaty, specjalne oprowadzanie), a także cykl wystaw prac powstających na warsztatach terapii zajęciowej osób niesprawnych mentalnie. W OKM i w Spichlerzach na Ołowiance możliwe jest zwiedzanie wystaw oraz zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych. Wybór tematu zajęć oraz sposób ich prowadzenia są uzależnione od rodzaju i stopnia niepełnosprawności zwiedzających.
Dział Edukacji NMM jest otwarty na wszelkie inicjatywy i formy współpracy z instytucjami i organizacjami zajmującymi się aktywizacją osób niepełnosprawnych, dlatego bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z edukatorami i wspólnego wypracowania takiej współpracy, która będzie najwłaściwsza dla Państwa podopiecznych. My ze swej strony możemy zapewnić dogodne warunki, wykwalifikowanych i życzliwych edukatorów oraz, ewentualnie, specjalne warunki finansowe takiej współpracy. Możliwe jest również opracowanie wspólnego projektu i wystąpienie o jego dofinansowanie do odpowiednich instytucji.
Zajęcia dla osób niesprawnych mentalnie
Szczegółowe informacje na temat oferty zajęć edukacyjnych w oddziałach NMM znajdą Państwo w zakładce "Lekcje muzealne".
Zajęcia dla osób niewidomych i niedowidzących
"Łodzie ludów świata" w Ośrodku Kultury Morskiej są wystawą, na której osoby niewidome i niedowidzące mogą poznawać przez dotyk świat egzotycznych wypraw.
Z czego buduje się łodzie na Wyspach Salomona? Gdzie można spotkać łodzie plecione niczym kosze? Jakie nietypowe tratwy znajdują się w Peru, a jakie pochodzą ze Sri Lanki? Zwiedzający wystawę wysłuchają niezwykłych opowieści o kulturze i zwyczajach ludów z różnych części świata. |
 |
|
Spichlerze na Ołowiance są miejscem, w którym osoby mające problemy ze wzrokiem mogą dowiedzieć się, jakie działa i kule wydobyto z wraku szwedzkiego galeonu "Solen" oraz jakim sprzętem posługiwał się nurek klasyczny i płetwonurek. |
 |
Wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej
Konkurs "Statek wyobraźni” - wystawa pokonkursowa
Wystawa pokonkursowa "Statek wyobraźni"
Gdańsk 30.11.2016 - 03.2017