Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Kompleks muzealny nad Motławą

Lekcje muzealne

Przedszkole 3-5 lat


pobierz ulotkę


Eko-stwory

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Eko-stwory Podczas zajęć z ekologii przedszkolaki dowiedzą się, jak długo rozkładają się w morzu śmieci i jak należy je prawidłowo segregować. Wspólnie z edukatorem zastanowią się, dlaczego śmieci w morzu przeszkadzają jego mieszkańcom i co trzeba zrobić, żeby ich nie przybywało. Na wystawie "Łodzie ludów świata" dzieci będą szukały obiektów zbudowanych z łatwo lub trudno rozkładających się materiałów. Na zakończenie zajęć stworzą własnego kolorowego "śmieciowego" stworka, którego zabiorą ze sobą na pamiątkę do domu.
60 minut
Zamów lekcję

Marynarzu, na statek!

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Marynarzu, na statek! Zapraszamy przedszkolaki na zajęcia o życiu na statku. W trakcie zabawy dzieci dowiedzą się, gdzie na statku znajduje się rufa i mostek i co to jest kambuz? Ułożą z puzzli statek i zaokrętują na niego marynarzy. W drugiej części zajęć, na wystawie interaktywnej, uczestnicy zajęć będą mogli przebrać się za marynarzy, wejść na pokład żaglowca i załadować go różnymi towarami!
90 minut
Zamów lekcję

Przez okno batyskafu

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Przez okno batyskafu NOWOŚĆ

Kiedy powstał pierwszy batyskaf? Co wspólnego ma batyskaf z robotem? Każdy uczestnik indywidualnie wykona przestrzenny obrazek z okrętem podwodnym, a następnie na wystawie interaktywnej poszukamy "żółtej łodzi podwodnej" i zobaczymy jak ona działa.
90 minut
Zamów lekcję

Mali rybacy

Miejsce: Muzeum Wisły

Mali rybacy NOWOŚĆ

Czym zajmują się rybacy, jak wygląda łódź, sieć i tradycyjne pułapki na ryby? Podczas zajęć dzieci poznają gatunki ryb, a potem spróbują je złowić. Po powrocie z połowu wspólnie stworzymy morze pełne kolorowych stworów.
60 minut
Zamów lekcję

Wiatr w żagle!

Miejsce: Muzeum Wisły

Wiatr w żagle! NOWOŚĆ

Skąd się bierze wiatr i do czego służą marynarzom żagle? W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, jak żeglarze przywoływali wiatr i co to jest sztorm. Sprawdzą z jakiego płótna są szyte żagle i jak wygląda splot liny okrętowej. A na zakończenie wywołamy wodne tornado i spróbujemy zamknąć morze w butelce.
60 minut
Zamów lekcję

Archeolog pod wodą

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Archeolog pod wodą NOWOŚĆ

Zapraszamy na zajęcia o archeologii podwodnej dla najmłodszych. W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się z czego składa się strój nurka, czy pod wodą można oddychać i jak komunikują się nurkowie. Uczestnicy będą mogli przymierzyć maski do nurkowania i wysłuchać opowieści o tym, co można znaleźć na dnie jeziora lub w morzu.
60 minut
Zamów lekcję

Człowiek za burtą!

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Człowiek za burtą! Co się dzieje na statku, który zaczyna tonąć? Czy kapitan naprawdę schodzi z tonącego statku ostatni? Czy zimna woda grozi zdrowiu? Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się do czego służą koło ratunkowe i kombinezon ratunkowy. Ubrani w kamizelki ratunkowe ewakuują się do łodzi i sprawdzą dlaczego tak ważna jest dobra współpraca zespołu.
60 minut
Zamów lekcję

Klasa 0


pobierz ulotkę


Co pływa w morzu?

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Co pływa w morzu? NOWOŚĆ

Poznajemy charakterystykę Morza Bałtyckiego, co kryją jego wody, jakie zwierzęta i rośliny możemy spotkać w morzu lub na jego dnie. Podczas zajęć zastanowimy się także, jakie zanieczyszczenia zagrażają faunie i florze Morza Bałtyckiego i jak możemy im zapobiegać. Lekcja połączona z zajęciami na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Eko-stwory

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Eko-stwory Zajęcia poświęcone ekologii morza i sposobom ochrony środowiska morskiego. Na wystawie o łodziach z różnych stron świata wspólnie poszukamy obiektów zbudowanych z łatwo lub trudno rozkładających się materiałów. Uczestnicy zajęć będą mogli wziąć do ręki egzotyczne muszle i poznać budowę rafy koralowej. Na zakończenie zapraszamy dzieci do pracowni plastycznej, gdzie wykonają morskiego "śmieciowego" stworka, którego zabiorą ze sobą na pamiątkę do domu.
60 minut
Zamów lekcję

W poszukiwaniu wraków statków

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

W poszukiwaniu wraków statków Zapraszamy na zajęcia o archeologii podwodnej, podczas których dzieci przekonają się, czy archeolodzy "bawią się" w piasku i do czego używają "odkurzacza"? Podczas lekcji sprawdzimy, do czego potrzebne są archeologom balony, sznurki i pędzle. Druga część zajęć odbywa się na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

W stoczniowej krainie

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

W stoczniowej krainie W trakcie zajęć dzieci poznają pracę współczesnej stoczni, odkryją urządzenia i maszyny wykorzystywane podczas budowy statków, nauczą się składać łódkę z papieru, a ze specjalnych klocków – kolorowy statek! W drugiej części zajęć dzieci będą mogły sprawdzić swoje umiejętności podczas zabawy na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Z marynarzem Motławkiem po statku

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Z marynarzem Motławkiem po statku Marynarz Motławek zaprasza dzieci do poznania tajników morskiego rzemiosła. Młodzi kandydaci na marynarzy nauczą się rozpoznawać części statku, przekonają się, kto jest najważniejszy na pokładzie i zobaczą, jak ubiera się kucharz. W pewnym momencie dzieci zamienią się w statki i kierowane przez kapitanów wyruszą w rejs pełen przygód. Druga część zajęć odbywa się na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Życie portu

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Życie portu Zajęcia wprowadzające dzieci w tajniki pracy portu morskiego ‒ jego wyglądu i wyposażenia. Uczestnicy dowiedzą się, jakie urządzenia są niezbędne do pracy w porcie, jakie typy statków do niego wpływają, do czego służy latarnia morska, a do czego rampa ro-ro. W trakcie zajęć dzieci wykonają na dużej planszy niepowtarzalny, kolorowy port ze wszystkimi jego najważniejszymi elementami. Druga część zajęć odbywa się na wystawie interaktywnej, gdzie pod okiem edukatora dzieci będą mogły zbudować port z klocków i załadować towary na statek.
90 minut
Zamów lekcję

Jak cebulka wypłynęła z Gdańska w rejs na statku

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Jak cebulka wypłynęła z Gdańska w rejs na statku NOWOŚĆ

Dawno temu nieznany statek wypłynął w rejs. Niestety nie dopłynął do żadnego portu. Jak to się stało, że po wielu latach stał się cennym zabytkiem? Co znaleziono w dębowych beczkach? Czy cebula może być eksponatem muzealnym? Na koniec to, co uczniowie lubią najbardziej: morskie kalambury i łamigłówki.
60 minut
Zamów lekcję

Z wizytą u króla

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Z wizytą u króla Dzieci, zainspirowane obrazem przedstawiającym wizytę króla Kazimierza Jagiellończyka w Gdańsku, same będą tworzyć scenki ze średniowiecznego życia dworskiego. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję przenieść się w wyobraźni w XV wiek, przebierając się w charakterystyczne stroje z dawnej epoki i wcielając w postacie królewskiego błazna, rycerzy i panien dworskich. Przygotujemy orszak na przybycie jego królewskiej mości!
60 minut
Zamów lekcję

Legendy gdańskie

Miejsce: Żuraw

Legendy gdańskie NOWOŚĆ

Podczas wędrówki po Żurawiu poznamy dawne dzieje Pomorza odwzorowane w legendach. Dowiemy się, za co została ukarana obrażalska flądra i skąd wziął się tajemniczy ślad na murze baszty słynnego dźwigu. Przy okazji zwiedzimy wystawy związane z życiem codziennym portowego Gdańska.
60 minut
Zamów lekcję

W kantorze kupca

Miejsce: Żuraw

W kantorze kupca Na tę lekcję zapraszamy do największego dźwigu portowego dawnej Europy! Na zajęciach prowadzonych w Żurawiu dzieci poznają życie codzienne gdańskich kupców od XVI do XVIII wieku. Dowiedzą się, czym handlowali, gdzie mieszkali i co jedli na obiad najbogatsi gdańscy mieszczanie. Spróbują rozpoznać po zapachu przyprawy, jakie przywożono do Gdańska 400 lat temu.
60 minut
Zamów lekcję

Mali odkrywcy wielkiego statku

Miejsce: „Sołdek”

Mali odkrywcy wielkiego statku Zapraszamy na pokład statku-muzeum "Sołdek", gdzie dzieci poznają życie marynarzy pracujących na rudowęglowcu. Uczestnicy poszukają tajemniczych dźwięków wydawanych przez urządzenia statkowe, obejrzą miejsce, w którym temperatura sięgała nawet 50 stopni Celsjusza, odwiedzą kuchnię i wejdą na mostek kapitański, aby zakręcić kołem sterowym.
60 minut
Zamów lekcję

Dookoła świata

Miejsce: „Dar Pomorza”

Dookoła świata NOWOŚĆ

W trakcie zajęć poznamy ciekawostki o krajach, do których zawijała słynna Biała Fregata. Dowiemy się też, jakie przygody spotykały uczniów pływającej szkoły, jakie niespodzianki szykowała im doświadczona załoga i czego najbardziej obawiano się w pobliżu Przylądka Horn.
60 minut
Zamów lekcję

...A flisaczek nieboraczek…

Miejsce: Muzeum Wisły

A flisaczek nieboraczek Kim był Fryc i jakie niedogodności musiał znosić, by stać się flisakiem? W trakcie zajęć uczniowie poznają pracę flisaków, ich zwyczaje i folklor. Dowiedzą się, jaka była rola Wisły w dawnych wiekach i jakie przeszkody musieli pokonać flisacy, by bezpiecznie odbyć spław Wisłą do Gdańska. Uczestnicy zajęć wyruszą w wirtualny rejs szkutą wiślaną, sprawdzą swoją siłę na stanowisku interaktywnym i zbudują statek z puzzli piankowych.
Zajęcia odbywają się w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków.
60 minut
Zamów lekcję

Człowiek za burtą!

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Człowiek za burtą! Co się dzieje na statku, który zaczyna tonąć? Czy kapitan naprawdę schodzi z tonącego statku ostatni? Czy zimna woda grozi zdrowiu? Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się do czego służą koło ratunkowe i kombinezon ratunkowy. Ubrani w kamizelki ratunkowe ewakuują się do łodzi i sprawdzą dlaczego tak ważna jest dobra współpraca zespołu.
60 minut
Zamów lekcję

Wyprawa po podwodne tajemnice

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Wyprawa po podwodne tajemnice Dowiedz się, skąd się biorą zabytki archeologiczne w muzeum i jaką muszą przebyć drogę, aby się tam znaleźć? Uczestnicy zajęć będą mogli przekonać się, jakim zniszczeniom ulega drewno i metal po wydobyciu z wraka oraz porównać zabytki przed i po konserwacji. Zapoznają się ze sprzętem służącym do nurkowania oraz wcielą się w rolę nurka na stanowisku interaktywnym.
60 minut
Zamów lekcję

Klasy 1-3


pobierz ulotkę


Co pływa? Co tonie?

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Co pływa? Co tonie? W trakcje zajęć uczniowie, wykonując proste doświadczenia, zbadają właściwości wody oraz zachowanie różnych przedmiotów w niej zanurzonych. Lekcja przybliży dzieciom zasady rządzące fizyką – edukator wyjaśni dlaczego ciężkie statki nie toną, a małe kamienie idą na dno. Druga część zajęć odbywa się na wystawie "Łodzie ludów świata", gdzie dzieci odkryją, czy można pływać w papierowej łodzi lub w wiklinowym koszu.
60 minut
Zamów lekcję

Dlaczego morze jest słone?

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Dlaczego morze jest słone? Dlaczego w słonej wodzie lżej się pływa? Czy można pić wodę morską? Skąd w morzu wzięła się sól? Zapraszamy na zajęcia, które wyjaśnią różne zagadki związane z morzem. Podczas warsztatów wykonamy szereg doświadczeń, które pozwolą nam lepiej poznać niezwykłe substancje: wodę i sól oraz oczywiście odpowiedzieć na pytanie, dlaczego morze jest słone. Lekcja połączona z zajęciami na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Dlaczego woda jest mokra?

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Dlaczedo woda jest mokra? Co sprawia, że krople przyklejają się do szyby, a owady wodne nie toną, ale suną po powierzchni jeziora? Dzieci przeprowadzą eksperymenty, dzięki którym poznają niezwykłe własności wody oraz innych cieczy. Lekcja połączona z zajęciami na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Jak działa port?

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Jak działa port? Uczniowie podczas zabawy poznają funkcjonowanie współczesnego portu morskiego i jego najważniejsze urządzenia przeładunkowe. Nauczą się także odróżniać masowiec od kontenerowca. W drugiej części zajęć dzieci będą miały okazję sprawdzić swoje umiejętności na wystawie interaktywnej i samodzielnie załadować żaglowiec.
90 minut
Zamów lekcję

W kraju Anaruka

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

W kraju Anaruka Czy dzieciom na całym świecie smakuje czekolada? Dlaczego niektórym łatwiej nauczyć się pływać kajakiem niż jeździć na rowerze? Zapraszamy na wyprawę do Grenlandii, aby przekonać się, jak żyją dzieci na dalekiej północy. Lekcja odbywa się na wystawie "Łodzie ludów świata.
60 minut
Zamów lekcję

W stoczniowej krainie

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

W stoczniowej krainie W trakcie zajęć dzieci poznają pracę współczesnej stoczni, odkryją urządzenia i maszyny wykorzystywane podczas budowy statków, nauczą się składać łódkę z papieru, a ze specjalnych klocków – kolorowy statek! W drugiej część zajęć dzieci będą mogły sprawdzić swoje umiejętności podczas zabawy na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Wszyscy do szalup!

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Wszyscy do szalup! W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych na morzu. Edukator przedstawi dzieciom najważniejsze sposoby wzywania pomocy oraz zasady postępowania podczas akcji ratunkowej na morzu. Uczniowie zapoznają się z różnymi środkami ratunkowymi na wystawie interaktywnej - będą mieli okazję założyć kamizelkę ratunkową, zjechać rękawem ewakuacyjnym i wejść do tratwy pneumatycznej.
90 minut
Zamów lekcję

Jak cebulka wypłynęła z Gdańska w rejs na statku

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Jak cebulka wypłynęła z Gdańska w rejs na statku NOWOŚĆ

Dawno temu nieznany statek wypłynął w rejs. Niestety nie dopłynął do żadnego portu. Jak to się stało, że po wielu latach stał się cennym zabytkiem? Co znaleziono w dębowych beczkach? Czy cebula może być eksponatem muzealnym? Na koniec to, co uczniowie lubią najbardziej: morskie kalambury i łamigłówki.
60 minut
Zamów lekcję

Morze jak z obrazka

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Morze jak z obrazka Zajęcia plastyczne odbywające się na wystawie, na której zgromadzono kilkadziesiąt obrazów o tematyce morskiej. Dzieci dowiedzą się, jakie tematy inspirowały polskich i zagranicznych malarzy marynistycznych. Edukator odkryje "duszę" obrazu i nauczy rozpoznawać nastrój dzieła. W trakcie zajęć dzieci będą miały także możliwość samodzielnego stworzenia własnej ilustracji plastycznej wybranego wątku marynistycznego.
60 minut
Zamów lekcję

Zabytki na dnie mórz

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Zabytki na dnie mórz Lekcja odbywa się na wystawach, na których zgromadzono najciekawsze eksponaty z dziedziny archeologii podwodnej w Polsce. Razem z dziećmi zastanowimy się, na czym polega praca archeologa pod wodą, co można znaleźć we wrakach i jak wydobyć cenne przedmioty na powierzchnię. Uczestnicy zajęć będą mogli również sprawdzić, ile ważą buty nurka klasycznego, obejrzeć z bliska jego hełm i porównać strój klasyczny ze strojem płetwonurka.
60 minut
Zamów lekcję

Życie codzienne na statku i okręcie

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Życie codzienne na statku i okręcie Uczestnicy lekcji przeniosą się w czasy, gdy na morzach i oceanach panowały wielkie drewniane żaglowce. Dowiedzą się, jak wyglądał zwykły dzień pracy na pokładzie statku towarowego i okrętu wojennego, w co ubierali się żeglarze, co jedli na obiad, jak spędzali czas wolny i dlaczego byli surowo karani przez swych kapitanów. Lekcja odbywa się na wystawach, na których zgromadzono najciekawsze eksponaty wydobyte z wraków statków płynących do Gdańska.
60 minut
Zamów lekcję

Legendy gdańskie

Miejsce: Żuraw

Legendy gdańskie NOWOŚĆ

Podczas wędrówki po Żurawiu poznamy dawne dzieje Pomorza odwzorowane w legendach. Dowiemy się, za co została ukarana obrażalska flądra i skąd wziął się tajemniczy ślad na murze baszty słynnego dźwigu. Przy okazji zwiedzimy wystawy związane z życiem codziennym portowego Gdańska.
60 minut
Zamów lekcję

O pewnej wdowie...

Miejsce: Żuraw

O pewnej wdowie... W pewnym mieście nad Bałtykiem mieszkała bogata wdowa, która czuła, że czegoś jej w życiu brakuje. Pewnego dnia wysłała swojego najlepszego kapitana, żeby odnalazł rzecz, dzięki której nie będzie się już dłużej nudzić. Kapitan wrócił po wielu miesiącach, wypełniwszy polecenie wdowy. Czy wdowa była zadowolona i nagrodziła kapitana za dobrze wykonane zadanie? Zapraszamy do największego dźwigu portowego dawnej Europy na barwną opowieść o życiu w starym Gdańsku z aktywnym udziałem dzieci..
60 minut
Zamów lekcję

W kantorze kupca

Miejsce: Żuraw

W kantorze kupca Na tę lekcję zapraszamy do największego dźwigu portowego dawnej Europy! Na zajęciach prowadzonych w Żurawiu dzieci poznają życie codzienne gdańskich kupców od XVI do XVIII wieku. Dowiedzą się, czym handlowali, gdzie mieszkali i co jedli na obiad najbogatsi gdańscy mieszczanie. Spróbują rozpoznać po zapachu przyprawy, jakie przywożono do Gdańska 400 lat temu.
60 minut
Zamów lekcję

Inspektorzy na starym parowcu

Miejsce: „Sołdek”

Inspektorzy na starym parowcu Podczas lekcji dzieci zamienią się w inspektorów okrętowych i wyposażeni w specjalnie przygotowaną "dokumentację techniczną" wyruszą pod okiem edukatora na obchód statku w poszukiwaniu "usterek" zagrażających bezpieczeństwu żeglugi. Zajęcia uczą spostrzegawczości, kojarzenia faktów i orientacji w przestrzeni.
60minut
Zamów lekcję

Dookoła świata

Miejsce: „Dar Pomorza”

Dookoła świata NOWOŚĆ

W trakcie zajęć poznamy ciekawostki o krajach, do których zawijała słynna Biała Fregata. Dowiemy się też, jakie przygody spotykały uczniów pływającej szkoły, jakie niespodzianki szykowała im doświadczona załoga i czego najbardziej obawiano się w pobliżu Przylądka Horn.
60 minut
Zamów lekcję

Ludzie rzeki

Miejsce: Muzeum Wisły

Ludzie rzeki NOWOŚĆ

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak sąsiedztwo Wisły wpływało na życie i zajęcia ludzi mieszkających na jej brzegach. Poznają historię flisaków i dowiedzą się na czym polegała praca piaskarza. Sprawdzą, co łączy rybaka z poetą. Zobaczą narzędzia, których używali "ludzie rzeki". Na zakończenie uczniowie, używając tabletów, spróbują swoich sił w roli konstruktora łodzi.
60 minut
Zamów lekcję

Wilkiem morskim być

Miejsce: Muzeum Wisły

Wilkiem morskim być NOWOŚĆ

Co wspólnego z morzem mają wilki i szczury, a bandera z jaskółką? Czy bicie szklanek dotyczy tylko szkła, a ósemka wiąże się tylko z matematyką? Śpiewając wesołą szantę poznamy budowę statku, a na koniec każdy z uczestników zaprojektuje swój statek marzeń.
60 minut
Zamów lekcję

Wodne eksperymenty

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Wodne eksperymenty NOWOŚĆ

Co się stanie, gdy zmieszamy wodę z olejem i atramentem? Czy papier w wodzie może być suchy? Przelewając, topiąc i mieszając zbadamy niezwykłe właściwości wody. Sprawdzimy, czy ciecz może być ciałem stałym i dlaczego mydło myje.
60 minut
Zamów lekcję

Wraki w królestwie Neptuna

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Wraki w królestwie Neptuna Co gryzie zatopiony statek? Kto lubi mieszkać na wraku? Uczestnicy zajęć poznają specyfikę środowiska morskiego oraz dowiedzą się jak fauna i flora morska wpływają na stan zatopionych statków i łodzi. Uczestnicy zajęć będą mogli przekonać się, jakim zniszczeniom ulega drewno i metal po wydobyciu z wraka oraz porównać zabytki przed i po konserwacji. Przy pomocy mikroskopów sprawdzą to, czego nie widać gołym okiem.
60 minut
Zamów lekcję

Klasy 4-6


pobierz ulotkę


Dlaczego woda jest mokra?

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Dlaczedo woda jest mokra? Czy można stworzyć substancję, która jednocześnie zachowuje się jak ciało stałe i ciecz? W naszym muzeum dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi naukowcy - przeprowadzą eksperymenty, dzięki którym m.in. poznają zjawisko dyfuzji i adhezji i zaobserwują napięcie powierzchniowe. Druga część zajęć odbywa się na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Nurek pod presją

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Nurek pod presją NOWOŚĆ

Podczas nurkowania na dużych głębokościach bardzo niebezpieczna jest różnica ciśnień między powierzchnią wody a dnem morza. Zapraszamy na zajęcia warsztatowe, na których uczestnicy dowiedzą się, czym jest ciśnienie i dlaczego może być ono niebezpieczne dla nurka? Uczniowie wykonają m.in. eksperyment z nurkiem Kartezjusza, a także stworzą samodzielnie model płuca. Druga część zajęć odbywa się na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Szklana pogoda

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Szklana pogoda Zjawiska fizyczne związane z pogodą fascynowały ludzi już w starożytności. Dotyczyło to szczególnie "ludzi morza", którzy często byli bezradni wobec potężnych sił przyrody. Zapraszamy na warsztaty o pogodzie, podczas których uczestnicy będą mogli wykonać "wodny" termometr, zobaczą chmurę w butelce i stworzą tęczę w probówce. Druga część zajęć odbywa się na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Tam, gdzie dowodzi kapitan

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Tam, gdzie dowodzi kapitan Lekcja muzealna, podczas której uczniowie rozwiążą ciekawe zadania i poszerzą wiedzę z dziedziny żeglugi morskiej. Uczestnicy zajęć dowiedzą się m.in., czym zajmuje się na statku kapitan, za co odpowiada ochmistrz i gdzie pracują mechanicy. Edukator nauczy również, jak wypowiedzieć dowolne słowo za pomocą alfabetu fonetycznego oraz jak zakodować tekst w alfabecie Morse'a. Druga część zajęć odbywa się na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Wszyscy do szalup!

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Wszyscy do szalup! W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych na morzu. Edukator przedstawi dzieciom najważniejsze sposoby wzywania pomocy oraz zasady postępowania podczas akcji ratunkowej na morzu. Uczniowie zapoznają się z różnymi środkami ratunkowymi na wystawie interaktywnej - będą mieli okazję założyć kamizelkę ratunkową, zjechać rękawem ewakuacyjnym i wejść do tratwy pneumatycznej.
90 minut
Zamów lekcję

Bitwa pod Oliwą

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Bitwa pod Oliwą Zapraszamy na lekcję historii z zakresu wojen polsko-szwedzkich w XVII wieku. Podczas zajęć, odbywających się na wystawach, na których zgromadzono bardzo cenne eksponaty z czasów bitwy morskiej pod Oliwą, uczniowie poznają dokładny przebieg bitwy stoczonej na Zatoce Gdańskiej w 1627 roku. Będą mogli załadować działo, poznają broń abordażową, odzież i inne przedmioty codziennego użytku wydobyte z wraka okrętu szwedzkiego. Przekazana uczniom wiedza zostanie utrwalona za pomocą kart zadań.
60 minut
Zamów lekcję

Piraci i Sąd Ostateczny

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Piraci i Sąd Ostateczny NOWOŚĆ

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, czy na wodach Morza Bałtyckiego można było spotkać piratów. Usłyszą opowieść o najsłynniejszym gdańskim kaprze - Pawle Beneke i jego brawurowym zdobyciu słynnego obrazu Hansa Memlinga. Uczniowie podczas zwiedzania Spichlerzy dowiedzą się jak wyposażone były dawne okręty wojenne, jak wyglądała broń abordażowa i jak wyglądała walka na morzu.
60 minut
Zamów lekcję

Polska spichlerzem Europy

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Polska spichlerzem Europy Zapraszamy do zabytkowych spichlerzy na wyspie Ołowiance na lekcję poświęconą złotemu wiekowi handlu morskiego dawnego Gdańska. Uczestnicy zajęć poznają genezę rozkwitu portu gdańskiego w drugiej połowie XVI wieku, sposoby spławiania zboża Wisłą do Gdańska, typy statków rzecznych oraz miary i wagi używane w dawnym porcie nad Motławą. Przekazana uczniom wiedza zostanie utrwalona za pomocą kart zadań.
60 minut
Zamów lekcję

Port gdański w średniowieczu

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Port gdański w średniowieczu Zajęcia odbywają się na wystawach, na których zgromadzono średniowieczne eksponaty wydobyte w trakcie prac archeologicznych na Pomorzu. Edukator opowie o pierwszym grodzie portowym nad Motławą oraz zajęciach ówczesnych gdańszczan, nadaniu praw miejskich i rozwoju portu gdańskiego do XV wieku. Uczniowie - na podstawie ładunku wydobytego z wraka XV-wiecznego statku - zapoznają się z charakterystyką ówczesnej wymiany towarowej i typami średniowiecznych statków bałtyckich. Przekazana uczniom wiedza zostanie utrwalona za pomocą kart zadań.
60 minut
Zamów lekcję

Rejs przez wieki

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Rejs przez wieki Proponujemy udział w grze muzealnej, odbywającej się na wystawach w zabytkowych spichlerzach. Uczestnicy otrzymają karty zadań, za pomocą których będą samodzielnie zwiedzać wystawy, poznając przy okazji najważniejsze wydarzenia związane z historią morską Polski. Poprawne rozwiązanie wszystkich zadań pozwoli ułożyć pytanie końcowe, na które oczywiście również trzeba będzie znaleźć odpowiedź.
60 minut
Zamów lekcję

Życie codzienne na statku i okręcie

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Życie codzienne na statku i okręcie Uczestnicy lekcji przeniosą się w czasy, gdy na morzach i oceanach panowały wielkie drewniane żaglowce. Dowiedzą się, jak wyglądał zwykły dzień pracy na pokładzie statku towarowego i okrętu wojennego, w co ubierali się żeglarze, co jedli na obiad, jak spędzali czas wolny i dlaczego byli surowo karani przez swych kapitanów. Lekcja odbywa się na wystawach, na których zgromadzono najciekawsze eksponaty wydobyte z wraków statków płynących do Gdańska.
60 minut
Zamów lekcję

Wszystkie statki płyną do Gdańska

Miejsce: Żuraw

W poszukiwaniu zaginionych rzemiosł Zapraszamy do największego dźwigu portowego średniowiecznej Europy na grę muzealną, która odkryje przed uczestnikami tajemnice dawnego portu gdańskiego. Uczniowie będą samodzielnie zwiedzać wystawy, wykonując różne zadania związane z żeglugą bałtycką i handlem morskim Gdańska w XVI-XVIII wieku. Lekcję zakończy ułożenie hasła i podsumowanie zajęć przez edukatora.
60 minut
Zamów lekcję

Z węglem przez morze

Miejsce: „Sołdek”

Z węglrem przez morze Zapraszamy na grę muzealną, podczas której uczniowie otrzymają karty zadań, z którymi będą zwiedzali pierwszy statek pełnomorski zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. Odwiedzając okrętowe zakamarki, dowiedzą się m.in., co to jest kambuz, gdzie mieszkał kapitan, ile nitów znajduje się w kadłubie statku i do czego służył telegraf maszynowy.
60 minut
Zamów lekcję

Żeglarskie ABC

Miejsce: „Dar Pomorza”

Żeglarskie ABC NOWOŚĆ

Zapraszamy do udziału w grze muzealnej, podczas której uczniowie otrzymują specjalne karty, z którymi zwiedzają "Dar Pomorza" szukając odpowiedzi na pytania dotyczące życia codziennego na szkolnym żaglowcu. Zajęcia odbywają się pod okiem edukatora w najciekawszych pomieszczeniach statku.
60 minut
Zamów lekcję

Akademia wilków morskich

Miejsce: Muzeum Wisły

Akademia wilków morskich W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, gdzie istniała pierwsza polska Szkoła Morska i poznają podstawową budowę statków. Zapoznają się z elementami ceremoniału morskiego (np. "wybijanie szklanek"). Uczniowie znajdą także odpowiedź na pytanie, jaka róża była niezbędna dla żeglarzy oraz czy wilk morski to zwierzę? Na zakończenie wspólnie zaśpiewamy szantę.
60 minut
Zamów lekcję

Przygody szypra Macieja

Miejsce: Muzeum Wisły

Przygody szypra Macieja Szyper to bardzo ważna osoba, najważniejsza na wiślanej szkucie. Dba o załadunek towarów na statek, bezpieczny rejs i dokonuje transakcji handlowych. Na zajęciach uczniowie dowiedzą się, jak wyglądało codzienne życie i praca wiślanych flisaków, jakie przeszkody musieli pokonać w czasie rejsu, co jedli, jak odpoczywali. Uczestnicy zajęć wyruszą w wirtualny rejs wiślanym statkiem, nauczą się wiązać węzły żeglarskie, wezmą udział w zabawie utrwalającej zdobytą wiedzę.
Zajęcia odbywają się w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków.
60 minut
Zamów lekcję

Wisła w dziejach Polski

Miejsce: Muzeum Wisły

Wisła w dziejach Polski Zapraszamy do Muzeum Wisły w Tczewie na lekcję o królowej polskich rzek. W trakcie zajęć edukator pokaże uczniom wystawę ukazującą rolę Wisły w gospodarce dawnej Polski. Uczniowie poznają typy statków wiślanych, ich załogi, rodzaje towarów spławianych rzeką oraz specjalne miary i wagi służące do ich mierzenia. W czasie zajęć dzieci rozwiążą karty zadań utrwalające wiedzę przekazywaną im przez edukatora.
60 minut
Zamów lekcję

Człowiek pod wodą – odwaga czy szaleństwo?

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Człowiek pod wodą – odwaga czy szaleństwo? Uczestnicy poznają fascynującą historię nurkowania i niebezpiecznych wypraw po podwodne tajemnice. Obejrzą skafandry nurkowe, poznają działanie dzwonu nurkowego i wykonają doświadczenie wykorzystujące prawa fizyki działające podczas nurkowania. Na koniec wcielą się w archeologów i spróbują wykonać dokumentację podwodnego stanowiska archeologicznego.
60 minut
Zamów lekcję

Konserwacja zabytków - czary, nauka, technologia kosmiczna?

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Konserwacja zabytków - czary, nauka, technologia kosmiczna? Co wspólnego ma astronauta, liofilizator i konserwacja zabytków? Czy prześwietlanie zabytku promieniami rentgena pomaga go ocalić? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie zajęć prezentujących pracę konserwatora zabytków. Uczniowie będą mogli porównać wygląd zabytku przed i po konserwacji. Na zakończenie wykonają doświadczenia z zakresu procesów chemicznych zachodzących podczas konserwacji zabytków.
60 minut
Zamów lekcję

Rozbitkowie na statku

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Rozbitkowie na statku Uczestnicy zajęć zapoznają się ze specjalistycznym sprzętem ratunkowym – obejrzą wnętrze tratwy ratunkowej i jej wyposażenie, przymierzą specjalny kombinezon i kamizelki. Poznają również różne sposoby wzywania pomocy, a także nietypowe zastosowanie przedmiotów w sytuacji kryzysowej. Na zakończenie wezmą udział w grze, wcielając się w rozbitków ratujących się z płonącego statku. Mając jedynie 15 minut, będą musieli wspólnie zdecydować co będzie im niezbędne do przeżycia.
60 minut
Zamów lekcję

Gimnazjum, klasy 7-8


pobierz ulotkę


Eksplozja kontrolowana

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Eksplozja kontrolowana Dlaczego wybuchają wulkany? Czy w Polsce można zaobserwować trąbę powietrzną? Czym różnią się te zjawiska na lądzie i morzu? Zapraszamy na niesamowite warsztaty, podczas których uczestnicy samodzielnie doprowadzą do wybuchu wulkanu, gejzeru i stworzą małe tornado w... butelce. Druga część zajęć odbywa się na wystawie interaktywnej.
90 minut

 

Zamów lekcję

Szklana pogoda

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Szklana pogoda Zjawiska fizyczne związane z pogodą fascynowały ludzi już w starożytności. Dotyczyło to szczególnie "ludzi morza", którzy często byli bezradni wobec potężnych sił przyrody. Zapraszamy na warsztaty o pogodzie, podczas których uczestnicy zobaczą chmurę w butelce, stworzą tęczę w probówce i sprawdzą, jak dokładny może być "wodny" termometr. Druga część zajęć odbywa się na wystawie interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Szkoła nawigatorów

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Szkoła nawigatorów Zapraszamy na lekcję poświęconą nawigacji morskiej. Zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie samodzielnie wykonują zadania, ucząc się m.in. czytania znaków kartograficznych, obliczania odległości na mapie morskiej za pomocą kroczka nawigacyjnego i wyznaczania współrzędnych geograficznych. Druga część zajęć odbywa się na sali interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Wirtualnie i realnie

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Wirtualnie i realnie NOWOŚĆ

Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem tabletów i okularów 3D. Uczestnicy poznają różne aplikacje przygotowane przez pracowników Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - poświęcone żegludze, okrętownictwu, archeologii podwodnej, konserwacji i rybołówstwu. Druga część zajęć odbywa się na sali interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Bitwa pod Oliwą

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Bitwa pod Oliwą Zapraszamy na lekcję historii z zakresu wojen polsko-szwedzkich w XVII wieku. W trakcie zajęć, odbywających się na wystawach, na których zgromadzono bardzo cenne eksponaty z czasów bitwy morskiej pod Oliwą. Uczniowie poznają dokładny przebieg bitwy stoczonej na Zatoce Gdańskiej w 1627 roku. Będą mogli załadować działo, poznają broń abordażową, odzież i inne przedmioty codziennego użytku wydobyte z wraka okrętu szwedzkiego. Przekazana uczniom wiedza zostanie utrwalona za pomocą kart zadań.
60 minut
Zamów lekcję

Polska spichlerzem Europy

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Polska spichlerzem Europy Zapraszamy do zabytkowych spichlerzy na wyspie Ołowiance na lekcję poświęconą złotemu wiekowi handlu morskiego dawnego Gdańska. Uczestnicy zajęć poznają genezę rozkwitu portu gdańskiego w drugiej połowie XVI wieku, sposoby spławiania zboża Wisłą do Gdańska, typy statków rzecznych oraz miary i wagi używane w dawnym porcie nad Motławą. Przekazana uczniom wiedza zostanie utrwalona za pomocą kart zadań.
60 minut
Zamów lekcję

Port gdański w średniowieczu

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Port gdański w średniowieczu Zajęcia odbywają się na wystawach, na których zgromadzono średniowieczne eksponaty wydobyte w trakcie prac archeologicznych na Pomorzu. Edukator opowie o pierwszym grodzie portowym nad Motławą oraz zajęciach ówczesnych gdańszczan, nadaniu praw miejskich i rozwoju portu gdańskiego do XV wieku. Uczniowie - na podstawie ładunku wydobytego z wraka XV-wiecznego statku - zapoznają się z charakterystyką ówczesnej wymiany towarowej i typami średniowiecznych statków bałtyckich. Przekazana uczniom wiedza zostanie utrwalona za pomocą kart zadań.
60 minut
Zamów lekcję

Rejs przez wieki

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Rejs przez wieki Proponujemy uczniom udział w grze muzealnej, odbywającej się na wystawach w zabytkowych spichlerzach. Uczestnicy otrzymają karty zadań, za pomocą których będą samodzielnie zwiedzać wystawy, poznając przy okazji najważniejsze wydarzenia związane z morską historią Polski. Poprawne rozwiązanie wszystkich zadań pozwoli ułożyć pytanie końcowe, na które oczywiście również trzeba będzie znaleźć odpowiedź.
60 minut
Zamów lekcję

Życie codzienne na statku i okręcie

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Życie codzienne na statku i okręcie Uczestnicy lekcji przeniosą się w czasy, gdy na morzach i oceanach panowały wielkie drewniane żaglowce. Dowiedzą się, jak wyglądał zwykły dzień pracy na pokładzie statku towarowego i okrętu wojennego, w co ubierali się żeglarze, co jedli na obiad, jak spędzali czas wolny i dlaczego byli surowo karani przez swych kapitanów. Lekcja odbywa się na wystawach, na których zgromadzono najciekawsze eksponaty wydobyte z wraków statków płynących do Gdańska.
60 minut
Zamów lekcję

Wszystkie statki płyną do Gdańska

Miejsce: Żuraw

W poszukiwaniu zaginionych rzemiosł Zapraszamy do największego dźwigu portowego średniowiecznej Europy na grę muzealną, która odkryje przed uczestnikami tajemnice dawnego portu gdańskiego. W trakcie zajęć uczniowie będą samodzielnie zwiedzać wystawy, wykonując różne zadania związane z żeglugą bałtycką i handlem morskim Gdańska w XVI-XVIII wieku. Lekcję zakończy ułożenie hasła i podsumowanie zajęć przez edukatora.
60 minut
Zamów lekcję

Którędy do celu?

Miejsce: Muzeum Wisły

Którędy do celu? NOWOŚĆ

Zwiedzając wystawę dotyczącą historii pierwszej Szkoły Morskiej uczniowie poznają pojęcia sekstant, locja, log, kwadrant. Dowiedzą się czym była laska Jakuba i do czego służyła dawnym marynarzom. Czy róża to tylko kwiat? W jaki sposób pomagała dotrzeć żeglarzom do celu? Na zakończenie każdy z uczestników wcieli się w kapitana statku i spróbuje wpłynąć do wybranego portu.
Zajęcia odbywają się w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków.
60 minut
Zamów lekcję

Wisłą do Gdańska

Miejsce: Muzeum Wisły

Wisłą do Gdańska NOWOŚĆ

W czasie zajęć uczniowie poznają typy statków wiślanych, ich załogi, rodzaje towarów spławianych Wisłą do Gdańska i technikę spławu wiślanego. Poznają miary i wagi stosowane w dawnych czasach. Dowiedzą się, w jaki sposób Wisłę wykorzystywano i zagospodarowywano na przestrzeni wieków. Druga część zajęć to gra muzealna, dzięki której uczestnicy utrwalą wiedzę na temat żeglugi wiślanej od czasów najdawniejszych do współczesności.
90 minut
Zamów lekcję

Czy nurek musi być dobry z fizyki?

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Czy nurek musi być dobry z fizyki? Czy praca nurka jest niebezpieczna? Czy musi znać prawa fizyki, aby chronić swoje zdrowie? A może wystarczy mieć najnowszy sprzęt, żeby uniknąć niebezpieczeństwa? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie lekcji prezentującej pracę archeologa-płetwonurka. Uczestnicy poznają procesy, jakich doświadcza nurek podczas pracy pod wodą oraz grożące mu niebezpieczeństwa. Określimy także zasady bezpieczeństwa, jakich musi przestrzegać.
60 minut
Zamów lekcję

Rozbitkowie na statku

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Rozbitkowie na statku Uczestnicy zajęć zapoznają się ze specjalistycznym sprzętem ratunkowym – obejrzą wnętrze tratwy ratunkowej i jej wyposażenie, przymierzą specjalny kombinezon i kamizelki. Poznają również różne sposoby wzywania pomocy, a także nietypowe zastosowanie przedmiotów w sytuacji kryzysowej. Na zakończenie wezmą udział w grze, wcielając się w rozbitków ratujących się z płonącego statku. Mając jedynie 15 minut, będą musieli wspólnie zdecydować co będzie im niezbędne do przeżycia.
60 minut
Zamów lekcję

Wraki – wirtualnie i realnie

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Wraki – wirtualnie i realnie NOWOŚĆ

Uczestnicy zajęć wezmą udział w grze muzealnej. Mobilna aplikacja – rozszerzona rzeczywistość - pozwoli im na samodzielne poznawanie zabytków zgromadzonych w Magazynie Studyjnym CKWS. Uczniowie, korzystając z tabletów, odkryją historię zabytkowych jachtów, łodzi i wraków.
60 minut
Zamów lekcję

Klasy ponadgimnazjalne


pobierz ulotkę


Szkoła nawigatorów

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Szkoła nawigatorów Zapraszamy na lekcję poświęconą nawigacji morskiej. Zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie samodzielnie wykonują zadania, ucząc się m.in. czytania znaków kartograficznych, obliczania odległości na mapie morskiej za pomocą kroczka nawigacyjnego i wyznaczania współrzędnych geograficznych. Druga część zajęć odbywa się na sali interaktywnej.
90 minut
Zamów lekcję

Bitwa pod Oliwą

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Bitwa pod Oliwą Zapraszamy na lekcję historii z zakresu wojen polsko-szwedzkich w XVII wieku. W trakcie zajęć, odbywających się na wystawach, na których zgromadzono bardzo cenne eksponaty z czasów bitwy morskiej pod Oliwą, uczniowie poznają dokładny przebieg bitwy stoczonej na Zatoce Gdańskiej w 1627 roku. Będą mogli załadować działo, poznają broń abordażową, odzież i inne przedmioty codziennego użytku wydobyte z wraka okrętu szwedzkiego. Przekazana uczniom wiedza zostanie utrwalona za pomocą kart zadań.
60 minut
Zamów lekcję

Polska spichlerzem Europy

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Polska spichlerzem Europy Zapraszamy do zabytkowych spichlerzy na wyspie Ołowiance na lekcję poświęconą złotemu wiekowi handlu morskiego dawnego Gdańska. Uczestnicy zajęć poznają genezę rozkwitu portu gdańskiego w drugiej połowie XVI wieku, sposoby spławiania zboża Wisłą do Gdańska, typy statków rzecznych oraz miary i wagi używane w dawnym porcie nad Motławą. Przekazana uczniom wiedza zostanie utrwalona za pomocą kart zadań.
60 minut
Zamów lekcję

Port gdański w średniowieczu

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Port gdański w średniowieczu Zajęcia odbywają się na wystawach, na których zgromadzono średniowieczne eksponaty wydobyte w trakcie prac archeologicznych na Pomorzu. Edukator opowie o pierwszym grodzie portowym nad Motławą oraz zajęciach ówczesnych gdańszczan, nadaniu praw miejskich i rozwoju portu gdańskiego do XV wieku. Uczniowie - na podstawie ładunku wydobytego z wraka XV-wiecznego statku - zapoznają się z charakterystyką ówczesnej wymiany towarowej i typami średniowiecznych statków bałtyckich. Przekazana uczniom wiedza zostanie utrwalona za pomocą kart zadań.
60 minut
Zamów lekcję

Rejs przez wieki

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Rejs przez wieki Proponujemy uczniom udział w grze muzealnej, odbywającej się na wystawach w zabytkowych spichlerzach. Uczestnicy otrzymają karty zadań, za pomocą których będą samodzielnie zwiedzać wystawy, poznając przy okazji najważniejsze wydarzenia związane z morską historią Polski. Poprawne rozwiązanie wszystkich zadań pozwoli ułożyć pytanie końcowe, na które oczywiście również trzeba będzie znaleźć odpowiedź.
60 minut
Zamów lekcję

Życie codzienne na statku i okręcie

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Życie codzienne na statku i okręcie Uczestnicy lekcji przeniosą się w czasy, gdy na morzach i oceanach panowały wielkie drewniane żaglowce. Dowiedzą się, jak wyglądał zwykły dzień pracy na pokładzie statku towarowego i okrętu wojennego, w co ubierali się żeglarze, co jedli na obiad, jak spędzali czas wolny i dlaczego byli surowo karani przez swych kapitanów. Lekcja odbywa się na wystawach, na których zgromadzono najciekawsze eksponaty wydobyte z wraków statków płynących do Gdańska.
60 minut
Zamów lekcję

Wszystkie statki płyną do Gdańska

Miejsce: Żuraw

W poszukiwaniu zaginionych rzemiosł Zapraszamy do największego dźwigu portowego średniowiecznej Europy na grę muzealną, która odkryje przed uczestnikami tajemnice dawnego portu gdańskiego. W trakcie zajęć uczniowie będą samodzielnie zwiedzać wystawy, wykonując różne zadania związane z żeglugą bałtycką i handlem morskim Gdańska w XVI-XVIII wieku. Lekcję zakończy ułożenie hasła i podsumowanie zajęć przez edukatora.
60 minut
Zamów lekcję

Wisłą do Gdańska

Miejsce: Muzeum Wisły

Wisłą do Gdańska NOWOŚĆ

W czasie zajęć uczniowie poznają typy statków wiślanych, ich załogi, rodzaje towarów spławianych Wisłą do Gdańska i technikę spławu wiślanego. Poznają miary i wagi stosowane w dawnych czasach. Dowiedzą się, w jaki sposób Wisłę wykorzystywano i zagospodarowywano na przestrzeni wieków. Druga część zajęć to gra muzealna, dzięki której uczestnicy utrwalą wiedzę na temat żeglugi wiślanej od czasów najdawniejszych do współczesności.
90 minut
Zamów lekcję

Ujarzmić korozję!

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Ujarzmić korozję! NOWOŚĆ

Korozja to zjawisko, które zaobserwować możemy wszędzie. Proces ten jest bardzo groźny dla zabytkowych obiektów archeologicznych. Czy zatem korozję można zatrzymać, a nawet cofnąć? Jak radzą sobie z niechcianą korozją konserwatorzy zabytków? Odpowiemy też na pytanie o zastosowanie mikroskopów elektronowych i rentgena we współczesnej konserwacji. A może nawet podejmiemy własne działania konserwatorskie…?
60 minut
Zamów lekcję

Wraki – wirtualnie i realnie

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Wraki – wirtualnie i realnie NOWOŚĆ

Uczestnicy zajęć wezmą udział w grze muzealnej. Mobilna aplikacja – rozszerzona rzeczywistość - pozwoli im na samodzielne poznawanie zabytków zgromadzonych w Magazynie Studyjnym CKWS. Uczniowie, korzystając z tabletów, odkryją historię zabytkowych jachtów, łodzi i wraków.
60 minut
Zamów lekcję

Niepełnosprawni


Poduszkowcem przez świat

Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej

Poduszkowcem przez świat Zajęcia bazujące na wystawie "Łodzie ludów świata", gdzie uczestnicy zajęć odbywają podróż po świecie, poznając różne typy łodzi ludowych i materiały, z jakich je budowano, a następnie wspólnie konstruując własny model poduszkowca. Dużo radości sprawi wszystkim poszukiwanie na piłce-globusie egzotycznych krajów, z których pochodzą łodzie i poznawanie obyczajów żyjących tam ludzi.
W uwagach do rezerwacji prosimy podać rodzaj i stopień niepełnosprawności uczestników.
60 minut
Zamów lekcję

Tajemnice morskiego dna

Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Tajemnice morskiego dna Uczestnicy zajęć poznają świat archeologów podwodnych, dowiedzą się, w jaki sposób znajdują oni leżące na dnie morskim wraki, które kryją wiele cennych przedmiotów. Dużą atrakcją będzie możliwość dokładnego obejrzenia wydobytych z głębin zabytków, ekwipunku nurka klasycznego i płetwonurka, a nawet... przymierzenie niektórych elementów jego stroju.
W uwagach do rezerwacji prosimy podać rodzaj i stopień niepełnosprawności uczestników.
60 minut
Zamów lekcję

Kupię, sprzedam – dobijamy targu w dawnym porcie gdańskim

Miejsce: Żuraw

Kupię, sprzedam – dobijamy targu w dawnym porcie gdańskim Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakie były różne funkcje gdańskiego Żurawia, poznają życie portowego miasta w dawnych wiekach oraz towary, którymi handlowano w Gdańsku i kraje, z których te towary pochodziły. Oddzielą produkty jadalne od niejadalnych, rozpoznają rodzaje zbóż. A później zorganizują targ – sprzedając, kupując, ważąc i mierząc.
W zajęciach mogą uczestniczyć jedynie osoby sprawne ruchowo. W uwagach do rezerwacji prosimy podać rodzaj i stopień niepełnosprawności uczestników.
60 minut
Zamów lekcję

Poznajemy zakamarki i dźwięki statku

Miejsce: „Sołdek”

 

Poznajemy zakamarki i dźwięki statku Uczestnicy poznają historię pierwszego statku zbudowanego w Polsce po II wojnie światowej. Dowiedzą się, jak funkcjonuje statek od środka, jakie generuje dźwięki. Przyjrzą się też tajnikom pracy palacza okrętowego, mechanika i kapitana. Uczestnicy zajęć będą mogli rozpoznać sylwetki różnych typów współczesnych statków, przymierzyć stoczniowe kaski i sprawdzić, ile ważą nity. Dodatkową atrakcją będzie obsługa statkowej radiostacji i telegrafu maszynowego, a także wytwarzanie dźwięków naśladujących sztorm na morzu i przelewanie się wody z nieszczelnego kadłuba.
W zajęciach mogą uczestniczyć jedynie osoby sprawne ruchowo. W uwagach do rezerwacji prosimy podać rodzaj i stopień niepełnosprawności uczestników.
60 minut
Zamów lekcję

Gry i zabawy na żaglowcu

Miejsce: „Dar Pomorza”

Gry i zabawy na żaglowcu Uczestnicy zajęć poznają życie kadetów Szkoły Morskiej na szkolnym żaglowcu, na które składała się nauka i ćwiczenia sprawnościowe. Przeciąganie liny, wyścigi w workach, zmierzenie się z torem przeszkód czy pojedynek na wykonanie najcelniejszego rzutu woreczkiem, a potem chwilowy odpoczynek na hamaku marynarskim - to niektóre z zadań do wykonania w czasie zajęć na pokładzie "Białej Fregaty".
W zajęciach mogą uczestniczyć jedynie osoby sprawne ruchowo. Dla osób na wózkach dostępny jest jedynie pokład żaglowca. W uwagach do rezerwacji prosimy podać rodzaj i stopień niepełnosprawności uczestników.
60 minut
Zamów lekcję

Przygody wiślanych flisaków

Miejsce: Muzeum Wisły

Przygody wiślanych flisaków Kim był flisak i jakie przygody mógł przeżyć na wiślanym szlaku? Podczas zajęć uczestnicy poznają słownictwo związane z żeglugą wiślaną i dawne typy statków rzecznych. Dowiedzą się, jak wyglądało życie codzienne i praca wiślanych marynarzy. Wsłuchają się w różne odgłosy wody. Wykorzystując zmysł węchu i dotyku sprawdzą, jakie towary były przedmiotem wiślanego handlu. Na zakończenie zajęć swoje zdolności manualne wykorzystają do stworzenia wizji flisackiej podróży.
W uwagach do rezerwacji prosimy podać rodzaj i stopień niepełnosprawności uczestników.
60 minut
Zamów lekcję

Fizyka na wesoło - ta niezwykła woda!

Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków

Fizyka na wesoło - ta niezwykła woda! Podczas wspólnej zabawy uczestnicy poznają niezwykłe właściwości wody. Zobaczą, jak pięknie przenikają się kolory atramentów podczas dyfuzji, zbadają właściwości morskiej wody, zagrają w zgadywankę - co pływa, co tonie? Posypując wodę pieprzem, sprawdzą, jak działa na nią mydło. A może rozwiążemy krzyżówkę, wykonamy statki z papieru lub akwarium obrysowując piankowe rybki? A wszystko po to, by lepiej poznać niezwykłe właściwości zwykłej wody!
W uwagach do rezerwacji prosimy podać rodzaj i stopień niepełnosprawności uczestników.
60 minut
Zamów lekcję

Rezerwacje on-line

Wirtualny Skansen Wraków

Wirtualne Muzeum Morskie

Kolekcje NMM

Katalog biblioteki

BalticRIM

Karta turysty - Visit Gdańsk

Muzea Szlaku Wisły

2wrecks

restauracja tawerna Ośrodek Kultury Morskiej Narodowe Muzeum Morskie Gdańsk

ArtSherlock

{>Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+