Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Ten wpis jest archiwalny.

Konferencja "Generał Zaruski – życiorys morzem pisany"

24.02.2017 |

Wyślij wiadomość |


Konferencja Generał Zaruski – życiorys morzem pisany

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin generała Mariusza Zaruskiego, osoby niezwykle zasłużonej dla polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest współorganizatorem konferencji poświęconej jego osobie.

Mariusz Zaruski był postacią niezwykle wszechstronną, zasłużoną nie tylko na polu działalności morskiej, ale przede wszystkim jako generał brygady Wojska Polskiego. Był również taternikiem, grotołazem, narciarzem, założycielem TOPR-u, instruktorem harcerskim, poetą, prozaikiem i artysta malarzem. W związku z obchodami 150 rocznicy urodzin Mariusza Zaruskiego Pomorski Związek Żeglarski, wspólnie z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku organizuje konferencję "Generał Mariusz Zaruski - życiorys morzem pisany".

Referaty na konferencji, która odbędzie się 8 kwietnia 2017 roku, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku - w Spichlerzach na Ołowiance, wygłoszą naukowcy, którzy w swoich badaniach zajmują się życiem i pracą generała. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję poznać Mariusza Zaruskiego jako malarza, poetę, dziennikarza, działacza żeglarskiego, wychowawcę młodzieży, a także starostę puckiego. W referatach zaprezentowane zostaną również zbiory polskich muzeów posiadających zabytki związane z postacią Mariusza Zaruskiego.

W ramach konferencji będzie można również zwiedzić "Generała Zaruskiego" - żaglowiec, który w 1938 roku został zamówiony przez Mariusza Zaruskiego do celów edukacji morskiej.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Zgłaszać się można telefonicznie (506 859 345) lub e-mailowo (jedrzej.szerle@zeglarski.info) do 31 marca 2017 roku.


Generał Zaruski – życiorys morzem pisany


{>Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+